Hale stalowe kiedyś a dziś. Porównanie

budynek o stalowej konstrukcji
Hala stalowa czy hala żelbetowa – co wybrać?
11 lipca 2023
budowa stalowej hali
Czy każda hala stalowa wymaga pozwolenia na budowę?
5 września 2023
Pokaż wszystkie

Hale stalowe kiedyś a dziś. Porównanie

wnętrze hali

Budynki o dużej kubaturze są potrzebne w przypadku wielu różnych rodzajów działalności: od produkcji, przez magazynowanie aż po organizowanie imprez sportowych, wystawienniczych i handlowych. Przy zastosowaniu tradycyjnych technologii żelbetowych obiekty tego rodzaju powstają stosunkowo długo, a ich parametry użytkowe nie zawsze ściśle odpowiadają istniejącym potrzebom. Doskonałą alternatywą okazują się jednak hale stalowe. W Gliwicach ich wznoszeniem zajmuje się firma EUROKONSTAL. Przekonajmy się, jak wygląda przeszłość takich konstrukcji i sprawdźmy, czym się one wyróżniają.

Jak rozwijały się konstrukcje budynków o dużej kubaturze?

Pierwsze budynki o dużej kubaturze powstawały już w starożytności, a do ich wznoszenia wykorzystywano tradycyjne materiały, a więc przede wszystkim kamień naturalny, czego przykładem może być choćby słynna grecka świątynia Artemidy. Konstrukcje o imponujących rozmiarach powstawały także z betonu – tak jak rzymski Panteon. Wraz ze średniowieczem pojawiły się budowane z cegły katedry, w których, wykorzystując sklepienia łukowe, udawało się uzyskiwać bardzo dużą powierzchnię użytkową i wysokość. Równie spektakularne osiągnięcia były możliwe pod koniec XIX wieku, gdy stawiano konstrukcje żeliwne. Prawdziwa rewolucja w obiektach kubaturowych nastała jednak z pojawieniem się stali, która tworzyła szkielety drapaczy chmur, a także hal produkcyjnych. Kolejnym krokiem milowym okazało się przejście od technologii nitowania do spawania elementów. We współczesnych halach stalowych o dużych rozmiarach coraz częściej odchodzi się od korzystania z blachownic na rzecz struktur wykonywanych z profili zamkniętych.

Co wyróżnia nowoczesne hale stalowe?

Powstające dziś hale stalowe są znacznie lżejsze od konstrukcji wykonywanych dawniej, ponieważ wykorzystuje się w nich stopy o lepszej wytrzymałości, a stosowane technologie pozwalają na większą precyzję montażu oraz doskonalsze dopasowanie potrzebnych parametrów wytrzymałościowych. Daje to możliwość stosowania mniejszej liczby słupów oraz uzyskiwania większych szerokości budynków. Istotne zmiany zaszły również jeżeli chodzi o płyty warstwowe czy materiały pokryciowe.

Komentarze są wyłączone.