Czy każda hala stalowa wymaga pozwolenia na budowę?

wnętrze hali
Hale stalowe kiedyś a dziś. Porównanie
18 lipca 2023
hala magazynowa
Hala magazynowa a wymogi prawne – co warto wiedzieć?
7 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Czy każda hala stalowa wymaga pozwolenia na budowę?

budowa stalowej hali

Funkcjonowanie każdej firmy wymaga dostępu do odpowiedniej powierzchni użytkowej. W przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, a także zajmujących się magazynowaniem, usługami lub handlem, jak również działalnością w branżach takich jak rozrywka, sport, rekreacja czy organizowanie targów największą popularnością cieszą się hale stalowe. W Gliwicach ich projektowaniem i wznoszeniem zajmuje się EUROKONSTAL, firma specjalizująca się w tworzeniu konstrukcji stalowych. Choć obiekty tego rodzaju mogą być wykonane w nieporównywalnie krótszym czasie niż w technologii murowanej, to także w ich przypadku konieczne okaże się zajęcie się niezbędnymi formalnościami. Przekonaj się, czy zawsze niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak przepisy obowiązują przy rozpoczynaniu robót budowlanych?

Ustawą regulującą kwestie formalne związane z realizacją inwestycji jest ustawa Prawo budowlane, która jasno określa sytuacje, w jakich niezbędne będzie wystąpienie o zgodę na rozpoczęcie prac. Konieczność taka istnieje zawsze wówczas, gdy chodzi o budowę, przebudowę, remont czy modernizację, a zastosowania nie mają przepisy dopuszczające tryb uproszczony. Takie rozwiązanie jest możliwe choćby, w przypadku budynków mieszkalnych, których strefa oddziaływania mieści się w całości w obrębie działki, na jakiej zostaną posadowione czy obiektów o niewielkiej powierzchni użytkowej np. małych zadaszeń. Regulacje odnoszące się do budowy hal stalowych są jednoznaczne – nie ma możliwości ich wzniesienia bez wystąpienia o pozwolenie. Nie można tu też zastosować przepisów o obiektach tymczasowych, ponieważ hale stalowe są trwale związane z podłożem.

Jakie formalności towarzyszą przygotowywaniu budowy hali stalowej?

Przed przystąpieniem do budowy hali stalowej konieczne będzie wystąpienie o wydanie warunków zabudowy, o ile dla danego terenu nie został sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego. Niezbędne będzie przygotowanie projektu budowlanego i zgromadzenie dokumentacji hydrogeologicznej. Bardzo często w grę wchodzi też sporządzenie analizy oddziaływania inwestycji na środowisko. Inwestor musi również zadbać o uzgodnienia dotyczące podłączenia kanalizacji i wody, doprowadzenia sieci energetycznej oraz zapewnienia dojazdu.

Komentarze są wyłączone.