Hala stalowa czy hala żelbetowa – co wybrać?

wnętrze hali
Hale stalowe kiedyś a dziś. Porównanie
18 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Hala stalowa czy hala żelbetowa – co wybrać?

budynek o stalowej konstrukcji

Budynki o dużej kubaturze, a więc zarówno znacznej powierzchni użytkowej, jak i wysokości, są konieczne w przypadku wielu rodzajów działalności. Okażą się niezbędne w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, magazynowaniem i spedycją towarów, a także specjalizujących się w handlu oraz w niektórych usługach np. pracach remontowo-naprawczych. Obiekty tego rodzaju są też konieczne do organizowania imprez wystawienniczo-targowych, kulturalnych oraz sportowych. Firmy potrzebujące infrastruktury o takiej charakterystyce mogą zdecydować się na budowę hali w technologii żelbetowej albo wybrać halę stalową. W Gliwicach ich wznoszeniem zajmuje się firma EUROKONSTAL. Przekonajmy się, jakie korzyści daje każda z tych opcji.

Co wiąże się z budową hali żelbetowej?

Technologia żelbetowa pozwala na wznoszenie obiektów o bardzo dużych rozmiarach. Dzięki stosowaniu betonu sprężonego można w nich uzyskiwać znaczne rozpiętości elementów przy stosunkowo niewielkiej grubości, a zatem i masie. Wynika to z faktu, że materiał jest w takim przypadku celowo odkształcany w kierunku przeciwnym do obciążenia za sprawą specjalnego rodzaju zbrojenia. Najpoważniejszym mankamentem używania betonu jest jednak konieczność stosowania długich przerw technologicznych niezbędnych do uzyskania potrzebnej wytrzymałości oraz ograniczenia związane z pogodą – wylewanie betonu może odbywać się wyłącznie w odpowiedniej temperaturze.

Co zyskuje się dzięki hali stalowej?

Technologia hal stalowych zapewnia większą swobodę, jeżeli chodzi o projektowanie obiektu i dopasowanie jego parametrów do potrzeb przyszłego użytkownika. Największą zaletą będzie również łatwość przystosowania gotowej hali do specyficznych wymagań związanych z montażem niezbędnej infrastruktury. Do najistotniejszych zalet należy jednak krótki czas potrzebny na ukończenie inwestycji oraz możliwość kontynuowania prac w niemal każdych warunkach pogodowych.

Komentarze są wyłączone.